<< Back

November 2010 Endorsements by Region


ALAMEDA (more info at www.alamedalabor.org)

Assembly District 14   Nancy Skinner
Assembly District 15   Joan Buchanan
Assembly District 16   Sandre Swanson
Assembly District 18   Mary Hayashi
Assembly District 20   Bob Wieckowski
Senate District 10   Ellen Corbett
Congressional District 09   Barbara Lee
Congressional District 10   John Garamendi
Congressional District 11   Jerry McNerney
Congressional District 13   Pete Stark
Dublin City Council   Eric Swalwell
Dublin City Council   Don Biddle
Fremont City Council   Anu Natarajan
Fremont City Council   Bill Harrison
Mayor of San Leandro   Tony Santos
Mayor of Pleasanton   Jennifer Hosterman
Pleasanton City Council   Cheryl Cook-Kallio
AC Transit Board, At-Large   Joel Young
AC Transit Board, Ward 3   Dollene Jones
AC Transit Board, Ward 4   Mark Williams
Berkeley City Council District 7   Kriss Worthingon
Alameda City Council   Bob Bonta
Alameda City Council   Lena Tam

BUTTE-GLENN (more info at www.northvalley.net/bgclc)

Congressional District 4 Clint Curtis
Senate District 4 Lathe Gill
Assembly District 3 Michael Harrington

CONTRA COSTA (more info at www.cocolabor.org)

Assembly District 11 Susan Bonilla
Assembly District 14 Nancy Skinner
Assembly District 15 Joan Buchanan
Congressional District 7 George Miller
Congressional District 10 John Garamendi
Congressional District 11 Jerry McNerney
Antioch City Council Reggie Moore
Concord City Council Ron Leone
Concord City Council Carlyn Obringer
Concord City Council Laura Hoffmeister
Hercules City Council Joe Eddy McDonald
Hercules City Council Kris Valstad
Mayor of Martinez Rob Schroder
Martinez City Council Mike Menesini
Orinda City Council Amy Worth
Pinole City Council Debbie Long
Pinole City Council Stephen Tilton
Pleasant Hill City Council Suzanne Angeli
Pleasant Hill City Council Michael G. Harris
Pleasant Hill City Council Terri Williamson
San Pablo City Council Genoveva Garcia Calloway
Mayor of Richmond Nathaniel Bates/John Ziesenhenne
Richmond City Council Jim Rogers
Richmond City Council Maria Viramontes
Richmond City Council Myrna Lopez
Antioch School Board Debra Vinson
Antioch School Board Angel G. Luevano
Martinez School Board Deidre Siguenza
Mt. Diablo School Board Brian T. Lawrence
Pittsburg School Board Vince Ferrante
Pittsburg School Board William Wong
Pittsburg School Board Robert “Bobby” Belleci
Pittsburg School Board Percy D. McGee, Jr.
Contra Costa College Board, Ward 3 Sheila Grilli
Contra Costa College Board, Ward 4 Denise Tully
West Contra Costa School District Madeline Kronenberg
West Contra Costa School District Charles T. Ramsey
West Contra Costa School District Audrey Miles
AC Transit Board, At-Large Joel B. Young
Ambrose Rec & Park Board Mae Cendaña Torlakson
Ironhouse Sanitary District Mark Gagliardi
Ironhouse Sanitary District David Huerta
Los Medanos Health Care District Emmanuel Ogunleye
Los Medanos Health Care District A J Fardella
John Swett School Academic Improvements     YES on Measure J
Pittsburg School District Classroom Upgrades     YES on Measure L
Local Funding for West Contra Costa Schools      YES on Measure M

TEHAMA-SHASTA-TRINITY-SISKIYOU-MODOC

Assembly District 01    Wesley Chesbro
Congressional District 04    Clint Curtis
Shasta County Supervisor District 5    Les Baugh
Redding City Council    Sandra Speer
Redding City Council    Francie Sullivan
Retain City’s Current Pension Contributions    NO on Measure A
Retain City’s Current Retiree Health Care Coverage    NO on Measure B

FRESNO-MADERA-TULARE-KINGS (more info at activist.fmtkclc.org)

Assembly District 29 Michael Esswein
Assembly District 30 Fran Florez
Assembly District 31 Henry Perea
Assembly District 34 Esmeralda Castro
Senate District 16 Michael Rubio
Congressional District 18 Dennis Cardoza
Congressional District 20 Jim Costa
Fresno County Supervisor District 1 Cynthia Sterling
Fresno County Assessor/Recorder Carol Laval
Fresno City Council District 3 Oliver Baines
Fresno City Council Sal Quintero
State Center Community College District Ron Nishinaka
Fresno Unified School District Cal Johnson
Madera County Supervisor Justin White
Madera Unified School District Lynn Cogdill

HUMBOLDT-DEL NORTE

Assembly District 01 Wesley Chesbro
Senate District 02 Noreen Evans
Congressional District 01 Mike Thompson

KERN-INYO-MONO (more info at www.kim-clc.com)

Assembly District 30 Fran Florez
Assembly District 34 Esmeralda Castro
Senate District 16 Michael Rubio
Senate District 18 Carter Pope
Congressional District 20 Jim Costa
Bakersfield City Council Rudy Salas
Bakersfield City School District Andrae Gonzales

<< Back